
fot. Marcin Szambelan „Marszull” / studiobitambutam.pl
Nazywam się Jacek Baliński, urodziłem się w 1994 roku, mieszkam i pracuję w Warszawie, a znany jestem przede wszystkim jako autor i wydawca popularnego cyklu książek To nie jest hip-hop. Rozmowy.
Rapem zainteresowałem się w wieku dziewięciu lat, by pięć lat później zacząć amatorsko pisać o tej muzyce na autorskim blogu. Już wtedy planowałem związać się z dziennikarstwem, co sprawiło, że w 2011 roku, mając 17 lat, oficjalnie zadebiutowałem – zarówno w internecie, jak i w prasie. Pisząc w dużej mierze o muzyce i kulturze, przez kolejnych kilka lat współpracowałem jako freelancer z kilkunastoma różnymi tytułami, spośród których warto wymienić „Aktivist”, „HIRO” czy t-mobile-music.pl. Do końca 2016 roku przeprowadziłem wywiady z takimi artystami jak G-Eazy, O.S.T.R., Peja, Kaliber 44, Kaz Bałagane, Pelson czy Bitamina.
Równolegle stawiałem pierwsze kroki jako wydawca. Moja przygoda na tym polu zaczęła się od „The Fr8 Magazine”, niszowego periodyku poświęconego tematyce graffiti. Wraz z kolegą stworzyliśmy w latach 2013–2016 cztery numery, które dotarły do kilkunastu krajów na całym świecie. Następnie wydałem swoją pierwszą książkową publikację, zatytułowaną SULW. Album, która również traktowała o graffiti i której esencją był zbiór wywiadów przeprowadzonych w latach 2012–2017.
W międzyczasie w wyniku pewnych przemyśleń zmieniłem uczelnię na Szkołę Główną Handlową w Warszawie i zamierzałem wkrótce związać drogę zawodową z marketingiem. Pracując nad pierwszym tomem TNJHH. Rozmowy, byłem święcie przekonany, że zakończę nim dziennikarsko-wydawniczy etap swojego życia. Mimo że jeszcze przed zakończeniem studiów założyłem firmę, chciałem po prostu móc wydać tę jedną, ostatnią książkę, po czym grzecznie pójść do korporacji.

fot. Bartek Modrzejewski

Stało się inaczej, ponieważ TNJHH. Rozmowy osiągnęło nadspodziewanie duży sukces, który pozwolił mi myśleć o kontynuowaniu dotychczasowej aktywności. Mając do wyboru: żyć z pasji lub pracować etatowo, zdecydowałem się na to pierwsze. W latach 2018–2024 byłem w pełni skupiony na rozwijaniu marki TNJHH. Rozmowy, pod którym to szyldem ukazało się sześć tomów z łącznie 100 wywiadami z najważniejszymi postaciami rapowej sceny.
Okazjonalnie ponadto podejmuję dziennikarskie współprace, przez pewien czas prowadziłem podcasty, zdarzało mi się pomagać artystom przy ich przedsięwzięciach.
W lutym 2025 roku ukazała się moja nowa (i ostatnia) książka, zatytułowana Byłem tam. Jest to swego rodzaju podsumowanie całego cyklu TNJHH. Rozmowy, w którym zabieram czytelników za kulisy tego wyjątkowego projektu.